• جمعه 25 اسفند 1396
  • دسته‌بندی: هک و نفوذ
  • کد خبر: 2696
  • خبرنگار : shahkar0098

روسیه؛ متهم اصلی حمله به شبکه برق آمریکا

روسیه؛ متهم اصلی حمله به شبکه برق آمریکا

دولت آمریکا، اخیرا با اتهام حمله به شبکه برق این کشور از سوی روسیه، زمینه وضع تحریم های جدید علیه مسکو را فراهم کرده است.

وزارت امنیت داخلی آمریکا، روز پنج شنبه، مورخ 15 مارس، اطلاعات و اسنادی را در ارتباط با تلاش روسیه جهت هک و نفوذ به برخی شبکه های دولتی و زیرساخت های حیاتی این کشور، منتشر کرد.

در پی انتشار این مدارک، دولت آمریکا، به صورت رسمی افزایش تحریم های این کشور علیه روسیه را اعلام کرد. از جمله سازمان های مورد نظر آمریکا جهت تحریم، می توان به مرکز تحقیقات اینترنت روسیه (Internet Research Agency)، اشاره کرد که بر اساس ادعای مقامات آمریکایی، بیشترین نقش را در تاثیر مستقیم مسکو بر انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 داشته است.

به گفته سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا، روسیه با بهره گیری از حملات بدافزاری به شبکه های شبه دولتی کم اهمیت و نا ایمن، به شبکه های اصلی دولت دسترسی یافته اند و روسیه از مارس 2016 تا کنون، حملات متعددی را بر زیرساخت های انرژی، هسته ای، تجاری، آب، حمل و نقل هوایی و صنعت، تدارک دیده است.

به عقیده ویکرام تاکور (Vikram Thakur)، مدیر فنی شرکت امنیت سایبری سیمنتک (Symantec)، دسترسی و نفوذ در شبکه های وابسته به زیرساخت های حیاتی ایالات متحده، امری بسیار دشوار است و حملاتی مثل آن چه وزارت امنیت داخلی، اخیرا منتشر ساخته است، علاوه بر ایجاد فرصت سرقت اطلاعات، امکان بروز آسیب های جدی و جبران ناپذیر به شبکه ها و زیرساخت ها را نیز، افزایش می دهد.

روسیه در سال 2015 نیز، در ماجرای قطع سراسری برق اوکراین و هک زیرساخت های این کشور، متهم ردیف اول به شمار می رود. این حمله، از همان سال، به واسطه تشابه زیرساخت های برق اوکراین با آمریکا، باعث تشدید نگرانی در مورد آسیب پذیری این سامانه ها در ایالات متحده شد.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/alt/php56/usr/lib64/php/modules/tidy.so' - libtidy.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: